Urojona ciąża po poronieniu?

Witam.

Trochę się martwię, gdyż od zabiegu łyżeczkowania minęło już prawie 6 tygodni (5 lipca) a ja nadal nie dostałam miesiączki. Przed ciążą miałam nieregularne cykle (co około 35 lub więcej dni) i zawsze cierpiałam na silny PMS (szczególnie piersi). Teraz z kolei po 4 tygodniu poczułam typowy ból na zbliżający się okres, więc zaczęliśmy z mężem współżycie. Minęło 13 dni od 1 współżycia (a kochaliśmy się kilka razy od 1-9 sierpnia) i nadal nie mam okresu. Piersi nie bolą, nie urosły, a ten typowy ból brzucha po około 10 dniach zanikł. Zrobiłam 5 testów ciążowych i wszystkie negatywne. Wczoraj zrobiłam betę i wynik 4,5, przy czym skala: brak ciąży poniżej lub równe 1, a potem 3-4 tydzień 5,8 - 71 jednostek itd.

Co może oznaczać zatem wynik 4,5 w moich okolicznościach? Czy po 6 tygodniach od zabiegu taki wynik bety jest możliwy? Czy brak dla mnie typowego bólu piersi zapowiada bardziej okres czy ciążę? Czy taki typowy ból na miesiączkę może jednak sygnalizował owulację? (nigdy jej nie odczuwałam). I ostatnie pytanie: czy brak krwawienia w ciąży obumarłej (poronienie było wywoływane) oraz krótki brak krwawienia po zabiegu (tylko 1 dzień) oraz spóźniający się okres świadczy o czymś co jest nie tak w mojej gospodarce hormonalnej? Bo nie wiem czy mam się cieszyć czy martwić że generalnie tak łatwo nie krwawię. Dziękuję.

Lek. Marta Hat

Witam!

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozytywny wynik testu jest spowodowany utrzymywaniem się stężenia beta HCG we krwi powyżej progu oznaczającego ciążę. Taka sytuacja może utrzymywać się przez różny okres czasu - zależny od wyjściowego stężenia beta HCG w momencie poronienia. Okres ten może obejmować kilka dni, ale też ponad miesiąc.

Po zabiegu łyżeczkowania organizm musi osiągnąć równowagę hormonalną, trwa to różnie długo - średnio od 4 - 9 tygodni, w takim terminie można też spodziewać się miesiączki. Większość kobiet dostaje okresu po około 4 tygodniach, ale zdarzają się też dłuższe przerwy. Biorąc pod uwagę, że u Pani cykle są nieregularne i trwają dłużej niż 35 dni należy jeszcze zaczekać.
O kolejną ciążę najlepiej starać się po odzyskaniu równowagi hormonalnej, czyli po pierwszej od zabiegu miesiączce. W razie dużych wątpliwości można skonsultować się z lekarzem ginekologiem i oceniać dynamikę zmian beta HCG we krwi. Długość cykli oraz ich nieregularność też warto skonsultować z ginekologiem - może to być spowodowane zmianami w gospodarce hormonalnej.

Pozdrawiam serdecznie!