Płeć dziecka na USG ciążowym
Witam,
w 18 tyg. 3 dni miałam robione usg i zapytałam się Pani ginekolog czy widać już płeć dziecka. Ona powiedziała, że to dziewczynka. Przez cały czas się cieszyłam, że dziewczynka. W 23 tyg/ 2 dni miałam robione badanie prenatalne czarno-białe, lekarz wszystko mierzył czy z dzieckiem jest w porządku i lekarz-ginekolog zapytał się, czy chce wiedzieć płeć dziecka. Ja mówię, że wiem, będzie dziewczynka, a on, że kto tak mi powiedział ja, że w tamtym miesiącu tak mi powiedziano na wizycie kontrolnej. A on mówi, że to chłopiec, ja jak to chłopiec, chyba jakaś pomyłka, on mówi, że na pewno jest to chłopiec i jeszcze pokazał na usg i pyta się co to jest? Takie coś jest u dziewczynki:).
Dodam, że ten lekarz był trochę wściekły, że wprowadzili mnie w błąd mówiąc, że to dziewczynka. Do dziś jestem w szoku i nie wiem co myśleć. Każdy mówi, że na badaniu prenatalnym nie da się pomylić i mówią, że będzie chłopiec. Co mam o tym myśleć?

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania
Droga Pani!
Nie ma powodu do zdenerwowania, gdyż tego typu sytuacje, że dochodzi do "nieprawidłowego" rozpoznania płci w badaniu usg. Lekarz, który wykonywał pierwsze badanie powinien Panią poinformować, że zwłaszcza w przypadku rozpoznania dziewczynki, istnieje szansa, że jest to jednak chłopiec (większa niż w sytuacji odwrotnej). Jest to związane z tym, że badanie usg jest bardzo subiektywne, zależy od lekarza wykonującego i urządzenia, ale także od tego jak w danej chwili ułożone jest dziecko. Wargi sromowe dziewczynki są w tym czasie tak duże jak moszna chłopca dlatego często są mylone, zwłaszcza w przypadku, gdy niemożliwe jest uwidocznienie prącia.
W przypadku rozpoznania chłopca, w 99% rodzi się chłopiec. Rozpoznanie dziewczynki jest mniej pewne. Zdarza się, na szczęście nie często, że mimo, że rodzice myśleli, że będzie córeczka, rodzi się chłopiec.
Lekarz wykonujący drugie badanie w Pani przypadku, nie powinien być wściekły, gdyż jest to zjawisko normalne.
Gratuluję synka i życzę zdrowego rozwiązania i przebiegu dalszej ciąży.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.