USG a złóg w pęcherzyku żółciowym

Dzień dobry! Moje wyniki USG z 25.09.2013 - Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, zawiera duży złóg śr.18 mm. Nie wiem co oznacza złóg - czy to kamień ? Czy muszę stosować dietę i jaką oraz jak powinnam to leczyć. Jakie mogą być ewentualne skutki tego dużego złogu - czy to coś groznego jest teraz, jakie może być następstwo. Uprzejmie proszę o informację - z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Tak złóg oznacza potocznie kamień żółciowy. Jeżeli nie ma niepokojących objawów można przybrać pozycję wyczekującą. Oczywiście istnieje szansa na zabieg i usunięcie pęcherzyka. Ewentualne powikłania wiążą się z zatkaniem dróg żółciowych i wynikającym z tego upośledzeniem dystrybucji żółci. Proponuję wizytę w poradni chirurgicznej.