USG we wczesnej ciąży - czemu nie widać zarodka?

6 maja miałam ostatnia miesiączkę. 7 czerwca zrobiłam badanie krwi wynosiło - 145. 72 godziny później powtórzyłam badanie HCG - 723.

14 czerwca lekarz potwierdził w badaniu ciążę i pęcherzyk ciążowy 1,11 cm. Niestety nie było zarodka. 18 czerwca powtórzyłam badanie HCG i wyszło 14 159. Czy możliwe, aby na ostatniej wizycie jeszcze nie było widać zarodka?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Brak echa zarodka w przypadku pęcherzyka ciążowego tej wielkości (1,11 cm) nie rokuje dobrze i niestety w przypadku nie stwierdzenia zarodka w kolejnym koniecznym badaniu ultrasonograficznym, będzie podstawą do rozpoznania pustego jaja płodowego, a co za tym idzie - wskazaniem do zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy.

Hormon beta-HCG jest wydzielany w pierwszych etapach ciąży przez komórki syncytiotrofoblastu, czyli komórek tworzących jajo płodowe, nie wchodzących w skład zarodka. Dlatego też mimo, że nie ma zarodka, wraz ze wzrostem samego pęcherzyka dochodzi do wzrostu stężenia hormonu. Proszę zgłosić się koniecznie na kolejną zaplanowaną na pewno wizytę u lekarza i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.