Uśmierzanie bólu po oparzeniu dłoni

Jak uśmierzyć ból po poparzeniu dłoni? Stosuję głównie zimną wodę.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Oparzenia I stopnia goimy bez opatrunku lub nakładamy jedynie opatrunek jałowy. Można użyć Termcoolu, żelu w aerozolu chłodzącego oparzenia, lub Panthenolu w sprayu. Preparaty aplikujemy z odległości 15 cm. Działają one chłodząco, przeciwbólowo oraz przyspieszają regenerację skóry. Możemy również użyć woreczków żelowych ColdHot Pack lub opatrunków hydrożelowych Water Jel, które nie przyklejają się do ran. Z preparatów ziołowych skuteczny jest Alliogel oraz żel aloesowy FlosLek, jednak ten drugi nie może być stosowany w poparzeniach II i III stopnia, ponieważ hamuje wówczas proces gojenia rany. Pomocny okaże się również krem z hydrokortyzonem w niskiej dawce oraz środki przeciwbólowe (dzieciom należy podać syrop z paracetamolem).