Ustalenie stanów patologicznych w przypadku utrzymującego się niskiego ciśnienia

Witam, kiedy uwazamy ze utrzymujace sie stany niskich wartosci cisnienia tetniczego (np. 96/67) u pacjentki sa stanem patologicznym i uwazanym za chorobe przewlekla wymagajaca podania lekow np.: z grupy katecholamin? Oczywiscie w rozwarzaniu tej hipotonii odrzucamy wplyw czynnikow zewnetrznych takich jak: stosowanie lekow obnizajacych cisnienie tetnicze (jako skutek uboczny), hipowolemia itp. Z gory dziekuje za szczeglowo odpowiedz.

Witam. Rozumiem że mówinmy o stanie przewlekłym, a nie o ostrej sytuacji (jak np. krwotok, wstrząs anafilaktyczny). Podstawa to objawy. Jeśli pacjentka nie skarży się na dolegliwości jak zawroty glowy, osłabienie, omdlenia przy takim cisnieniu nie ma potrzeby regularnego stosowania żadnych leków. jeśli są objawy na pewno podstawa to podstawowe badania jak morfologia, TSH, jonogram, EKG/ECHO, I oczywiście konsultacja kardiologiczna. Samo leczenie powinno być wdrażane po wyeliminowaniu innych przyczyn I jeśli objawy są uciążliwe