Ustalenie wieku ciąży na podstawie OM i USG

Jezeli miedzy terminem z om a usg jest 8dni roznicy(mowie o usg wykonanym w 11 tyg) to oznacza ze generalnie owulacja wystapila tydzien pozniej? wiek podany na usg nie jest liczonym od poczecia? slyszalam ze aparaty sa tak ustawione by dodac do faktycznego wieku plodu 14dni czyli licza tak jakby od om przy standardowych 28dniowych cyklach czy to prawda?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wiek ciąży ustalany jest na podstawie rozmiarów płodu skorygowanych o OM i owulację oraz na odwrót. Od OM do owulacji zwykle mija 14 dni co już wpływa na określenie wieku. Im późniejsze badania USG tym dokładniejsza ocena wieku. Nie każdy aparat USG stosuje wspomnianą przez Panią metodę .