Ustąpiły mi objawy ciąży - czy powinnam się czegoś obawiać?

Mam 26 lat, mieszkam w UK. Za tydzień mam pierwsze USG (jestem w 11. tygodniu). Około tygodnia temu przestały mnie boleć piersi i pojawiły się białawe upławy (nie mam żadnych bólów). Nie wiem skąd to się bierze, ale mam dziwne przeczucia. Jeśli chodzi o badania, w grę wchodzi tu tylko USG, nie robią badania ginekologicznego. Badanie USG nie jest w stanie wykryć wszystkiego. Czy za wszelką cenę powinnać zgłosić się na badanie ginekologiczne, np. w Polsce?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jasna, biaława wydzielina z pochwy jest w ciąży zjawiskiem zupełnie naturalnym. Ma ona charakter podobny do śluzu szyjkowego pojawiającego się w drugiej fazie cyklu (po owulacji, przed miesiączką), tyle tylko, że może jej być więcej. Nie jest to więc powód do niepokoju.

Ból piersi to objaw ciąży charakterystyczny szczególnie dla najwcześniejszego jej okresu. Ustąpienie tej dolegliwości pod koniec peirwszego trymestru zwykle nie wiąże się z nieprawidłowym przebiegiem ciąży.

Proszę spokojnie oczekiwać na badanie USG. Badanie wewnętrzne (ginekologiczne) wykonuje się w ciąży przede wszystkim po to, by wykluczyć niewydolność cieśniowo-szyjkową, czyli stan, w którym dochodzi do przedwczesnego skracania się i rozwierania szyjki macicy, doprowadzający do poronienia lub porodu przedwczesnego. W krajach zachodnich rzeczywiście często nie bada się w ten sposób ciężarnych. Myślę jednak, że na Pani prośbę, lekarz prowadzący ciążę będzie Panią regularnie badał. Z pewnością nie ma sensu wybierać się tylko w tym celu do Polski.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego przebiegu ciąży!