Usunięcie polipa macicy metodą hysteroscopische sterilisatie

Witam! Jakiś miesiąc temu wykryto u mnie małego polipa na macicy. Trzy dni temu mi go usunięto w Holandii metodą "hysteroscopische sterilisatie". Niestety nikt mi nie powiedział co dalej. A prawie od początku miałam plamienia, teraz mam dziwny brązowy śluz. Nie wiem czy mogę się przeciążać czy nie, krótko mówiąc jak powinnam zachowywać się po takiej operacji żeby sobie nie narobić problemów? I jeszcze jedna kwestia, jak długo się to goi, kiedy mogłabym współżyć z chłopakiem? Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Jeśli się Pani nie pomyliła wpisując nazwę zabiegu, któremu się Pani poddała, to została Pani ubezpłodniona drogą histeroskopową. Jest to zabieg polegający na umieszczeniu rodzaju sprężynki w jajowodach. Myślę jednak, że doszło do pomyłki, jeśli nie ma Pani to w dokumentacji, gdyż oczywiście ubezpłodnienie nie jest standardową procedurą w przypadku stwierdzenia polipa endometrialnego! W tym przypadku bowiem wykonuje się również histeroskopię, ale po to, by precyzyjnie zlokalizować i usunąć polip z jamy macicy. Jest to krótki i mało inwazyjny zabieg, po którym może Pani nieco plamić, ale może Pani również wznowić współżycie kiedy tylko będzie Pani miała taką chęć. Może Pani również normalnie funkcjonować, nie trzeba się oszczędzać. Radzę tylko najpierw wyjaśnić kwestię rodzaju zabiegu, który u Pani przeprowadzono. Pozdrawiam serdecznie!