Usunięcie śledziony metodą laparoskopową

Witam! 7 sierpnia usunięto mi śledzionę metoda laparoskopową. W poniedziałek (tj.9 września) robiłam brzuszki (ok50) Na drugi dzień biegałam ok 20 minut truchtem. Dzisiaj (tj.14 września) w okolicy pępka, dotykając palcami wyczuwam "twardą powierzchnie" (Nie rozpuszczone szwy?) Nie boli ona przy napinaniu mięśni czy parciu tylko przy mocnym dotku. Boli gdy siedząc zegnę się tak, że mam głowe tuż nad kolanami.To przepuklina. A może po prostu jeszcze po operacji mam takie objawy? Czy to normalne?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Po pierwsze chciałbym poinformować iż zwykle już po 7-10 dniach można usunąć szwy. Po 2 maksymalnie 3 tygodniach, jeśli Pani wykonuje lekką pracę można wrócić do zajęć jakie były wykonywane przed zabiegiem. Może intensywny wysiłek akurat nie jest jeszcze wskazany. Warto w związku z opisywana sytuacją wybrać się do swojego chirurga.

Trudno mi określić bez bezpośredniego badania. Radzę w tej sprawie skonsultować się z chirurgiem. Zwykłe badanie ręką jest wystarczające, aby potwierdzić lub wykluczyć przepuklinę. Myślę jednak, że skoro twarda powierzchnia nie jest guzem, który okresowo pojawia się głównie przy wysiłku i znika w czasie odciążenia powłok brzusznych (np. po nocnym wypoczynku) to nie jest to przepuklina. Być może to stwardnienie jest związane ze szwami podskórnymi, które po pewnym czasie dopiero ulegną wchłonięciu. Trzeba w tej sprawie bezpośrednio udać się do chirurga, aby jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytania.