Utrata wagi i zanik miesiączki po odchudzaniu

Witam! Mam 14 lat i od maja nie dostałam miesiączki. Przez ten czas chudłam, moja waga spadła z 52kg do 47przy wzroście 164cm. Powodem była głównie rygorystyczna dieta, około 1100kcal, prawie całkowite wyeliminowanie tłuszczu, węglowodanów i słodyczy. Dodam, że regularnie biegam i dużo się ruszam oraz unikam mięsa ze względów ideologicznych.Od tygodnia zaczęłam jeść 1800kcal, pełnowartościowo, staram się unikać słodyczy. Kiedy okres powinien mi wrócić? Czy mogę utrzymać i wagę i zdrowie?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najprawdopodobniej ta drakońska dieta doprowadziła do poważnych zaburzeń w twoim organizmie, stąd brak miesiączki. Bezwzględnie należy się wystrzegać takich rygorystycznych diet. Jeżeli oprócz tego nie masz innych objawów a twój sposób odżywiania się zmienił to możliwe iż sytuacji się unormuje, jednak nie jestem w stanie określić kiedy to nastąpi. Warto abyś udała się do lekarza rodzinnego by wykonać podstawowe badania w tym morfologię i badania biochemiczne z oznaczeniem żelaza.

witam
powinnaś spożywać około 2100 kcal. każdy organizm zachowuje się indywidualnie , ale przy zbilansowanej diecie bogatej w drób i ryby , powinnaś wrócić do regularnego miesiączkowania.

Stosowana dieta jest bardzo prawdopodobną przyczyną utraty miesiączki. Masa ciała 47 kg przy wzroście 164 cm to wartość zaniżona, wskazuje na niedowagę, prawie na wychudzenie. Dieta 1100 kcal jest bardzo rygorystyczna i niewskazana w wieku 14 lat, gdy organizm się bardzo intensywnie rozwija. Co więcej wyeliminowanie tłuszczu i węglowodanów z pewnością doprowadziło do niedoborów witamin i składników mineralnych, a wykluczenie mięsa, jeśli nie zostało zastąpione białkowymi produktami roślinnymi spowodowało niedobory białka. Reasumując, dieta została źle zbilansowana i przez to rozchwianiu uległ układ hormonalny. Proponuję wizytę u lekarza, który prawdopodobnie zaleci diagnostyczne badania laboratoryjne.