Utrata wagi, jadłowstręt i skurcze mięśni u 16-latki

Mam 16 lat i przy wzroście 164 cm ważę 41 kg. Przez ostatnie 2 miesiące schudłam około 4 kg i cała rodzina naciska na mnie, abym przytyła. Chciałabym przytyć około 4-5 kg, lecz nie potrafię. Ostatnio coraz częściej miewam jadłowstręt, jem małe porcje, do tego jadam rzadko. Pojawiają się również skurcze mięśni. Oprócz tego funkcjonuję normalnie, mam dużo energii i czuję się stosunkowo dobrze. Od czego powinnam zacząć, aby przytyć? I czy powyższe objawy mogą świadczyć o jakiejś chorobie?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Prezentowane objawy z pewnością mają związek z nadmiernych odchudzaniem. W pierwszej kolejności warto wyrównać zaburzenia elektrolitowe i niedobory mikro- i makroelementów. To o czym mówisz nie musi świadczyć o chorobie. Warto abyś skorzystała z pomocy dietetyka.

Witam,
Prosze nie bagatelizować Pani problemu i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pani BMI (wskaźnik masy ciała to 15,2 - wskazuje na wychudzenie!!! Prawidłwoy zakres BMI jest od 18,5 - 24,9).Pomocna będzie takze wizyta u dietetyka, który ułoży dla Pani odpowiednią dietę oraz u psychologa, który pomoże odnaleźć źródło problemu i znajdzie sposoby jak dalejma Pani sobie radzić. Prosze postarać sie jeść więcej , ale podzielić sobie porcje na 4-5 małych posiłków. Ważne żeby dostarczała pani produkty ze wszystkich 12 grup produktów spożywczych, tak by nie dopuścic do niedoborów pokarmowych. Nalezy dbać o to, aby żywność zawsze była świeża i dobrej jakości. I stosować się do zaleceń nowej piramidy żywienia.
Życzę dużo zdrowia,
Katarzyna Migoń
www.provita-katowice.pl