Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 8 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Utrzymujący się obniżony poziom neutrofili u 16-letniej córki

Witam, moja 16 letnia córka w badaniu krwi na przestrzeni dwóch miesięcy ma obniżony poziom neutrofili NEUT bez. 1,62/ 1,79/ 2,0/ 1,89, pozostałe bezwzgl. parametry krwi są w normie, OB, sód, potas, żelazo, glukoza, TSH, mocz, USG brzucha wszystko w normie, brak pasożytów i lamblii, żadnych niepokojących objawów zdrowotnych. Czy taki utrzymujący się obniżony poziom neutrofili powinien w tej sytuacji niepokoić, czy wykonać jakieś inne badania? Dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Małgorzata Panek
69 poziom zaufania

Pojedynczy nieprawidłowy parametr krwi przy braku jakichkolwiek objawów nie jest powodem do niepokoju. Może np wynikać z przebytej infekcji.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy