Utrzymywanie się bólu po wyrwaniu ósemki

Witam, jakiś czas temu miałem wyrywaną ósemkę. Sam zabieg przeszedł dość sprawnie, ale ból wciąż się utrzymuje. Moje pytanie brzmi: Jak długo może utrzymywać się ból po wyrwaniu zęba ósemki? Czy utrzymujący się ból po wyrwaniu zęba może świadczyć o czymś niepokojącym? Radzę sobie środkami przeciwbólowymi, ale pewnie nie można ich brać bez końca:) Znajomy też kiedyś miał wyrywany ząb i nie skarżył się na żaden ból. Chyba raz czy dwa wziął proszek przeciwbólowy. U mnie sytuacja wygląda trochę inaczej i zaczyna mnie to denerwować. Nie wiem czy znów udać się do stomatologa, aby to obejrzał, czy po prostu samo przejdzie. Proszę o poradę. Pozdrawiam

Witam, po kilku dniach ból powinien ustąpić , ale często po usunięciu dolnych zębów "mądrości " ból utrzymuje sie dłużej .
Może to być spowodowane wystąpieniem objawów tzw. suchego zębodołu, jest to przykra dolegliwość i należy zgłosić sie do lekarza który zaopatrzy taką ranę specjalną wkładką zakladaną do zębodołu. Ona leczy rozwijający się stan zapalny i jednocześnie likwiduje ból. Czasami wystarczy dwa trzy razy założyć to lekarstwo aby objawy ustąpiły. Pozdrawiam :)

Witam!
Wszystko zależy tego czy był to ząb zatrzymany, czy był łuku zębowym...W jaki sposob ząb został usunięty-operacyjnie czy tradycyjnie? Czy pierwotnie był tam stan zapalny? Czy prawidłowo uformował się skrzep itp itd. Teoretycznie gojenie po skomplikowanych ekstrakcjach trwa do kilku tygodni..W innym wypadku maksymalnie tydzień.Najlepiej wrócić do danego gabinetu,żeby upewnić się czy wszystko w porządku. Pozdrawiam.

Odpowiedzi udzielam jako lekarz dentysta i na podstawie własnego doświadczenia jako pacjent.Jeżeli ósemka była położona niekorzystnie(np.poziomo) i było konieczne zdejmowanie blaszki kostnej wokół niej to dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się nawet wiele tygodni,mimo prawidłowego gojenia i braku powikłań.Korzystne jest schładzanie okolicy policzka zimnym kompresem ,nie tylko bezpośrednio po zabiegu ale wiele dni po ekstrakcji.Nie należy nagrzewać tego miejsca(np.w solarium,przebywanie na słońcu).Ważna jest antybiotykoterapia , jeżeli jest wskazana przez lekarza w danym przypadku.Jeżeli ból jest bardzo silny ulgę przynoszą leki przeciwbólowe( jeżeli się nie jest na nie uczulonym).Proces gojenia jest zazwyczaj długotrwały w przypadku ekstrakcji ósemek,szczególnie dolnych.