Uwypuklenie tarczy międzykręgowej w TK kręgosłupa
Witam. W TK kręgosłupa lędźwiowego wyszło uwypuklenie tarczy m/k na poziomie L5-L6 ,z cechami ucisku dystalnych odcinków korzeni wychodzących nerwów rdzeniowych, na poziomie L4-L5 delikatnie zwężony kanał korzeniowy lewy,co związane jest ze skoliozą i z wpuklaniem się krążka m/k w jego obręb, śladowy efekt próżni w przedniej części przestrzeni m/k na poziomie L4-L5, poziomo ustawiona kość krzyżowa z pogłębieniem fizjologicznej lordozy. Proszę o interpretację opisu.

KOBIETA, 54 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon