Uzależnienie od kichania i wycierania nosa

Od kilku lat, już z przyzwyczajeni, które wiąże się z potrzebą, dmucham nos przy każdej możliwej okazji. Od ok. dwóch lat kicham od bardzo wielu rzeczy (przede wszystkim kurzu) ale także kiedy z kurzem nie mam do czynienia, jednego dnia wszystko jest ok a drugiego mam katar oraz kicham(co chwilę). Myślę, że to ma związek z przyzwyczajeniem do dmuchania nosa i z tym, że jest on 'zniszczony' przez to(nadwrażliwy) Czy da się to jakoś naprawić?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W literaturze medycznej istnieje pojęcie takie jak ''nawykowe wycieranie nosa'' a właściwie pocieranie nosa. Jest to jednak zjawisko występujące szczególnie często u dzieci. Nie mniej jednak w przypadku ciągłego drażnienia nosa może dochodzić do jego przekrwienia i odruchowego wycieku wydzieliny. Warto także wykonać testy alergiczne, ponieważ możliwe iż to właśnie reakcja alergiczna na różnego typu czynniki jest powodem zgłaszanych dolegliwości.

Dzień Dobry,

Myślę, że warto byłoby wspólnie z psychologiem przyglądnąć się, co jest prawdziwą przyczyną opisanych symptomów.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
irena.mielnik.madej@gmail.com