Uzależnienie od obgryzania paznokci

Witam:-) mam problem z paznokciami, nie moge odzwyczaic sie od obgryzania. Stwierdzilam, ze dzieje sie to przez stres. Mialam na mysli zalozenie tipsow, ale oczywiscie nie chce wyglac jak barbie tylko aby paznokcie wygladaly naturalnie. Prosze mi doradzic, co mam zrobic bo czuje sie juz naprawde bezradnie :-( owszem, mam swiadomosc ze po zdjeciu tipsow bede miala zniszczone paznokcie, ale moze chociaz odzwyczaje sie i zadbam o moje naturalne.

Dzień dobry,

A może lepiej przyjrzeć się przyczynom stresu ? Może warto skorzystać z różnych warsztatów, treningów dot. radzenia sobie ze stresem ?

Zacznijmy od motywacji. Czy to dla Pani dobry moment? Jakie są koszty i korzyści zmiany nawyku? Proszę spisać je, aby dokładnie wiedziała Pani, czego potrzebuje i z jakimi trudnościami przyjdzie się Pani mierzyć. Po czym Pani pozna, że cel został osiągnięty? Czy potrzebuje Pani wsparcia np. ze strony bliskich, znajomych?

Kilka lat temu jedna z moich pacjentek zaczęła od "obrzydzenia sobie" wkładania palców do buzi. Umówiła się sama ze sobą, że zaniecha manipulacji rękoma przy ustach. Dodatkowo "na wszelki wypadek, gdyby o tym zapomniała" pokrywała paznokcie specjalnym preparatem ("Bite No More" SuperNail). Trzymam za Panią kciuki!