W czym problem? Mam nieregularne miesiączki

Witam,
od jakiegoś czasu zmagam się z pewną sytuacją, która niejako stanowi dla mnie problem. Mam 26 lat i mam za sobą dwa porody. Moje cykle nigdy nie były regularne i zawsze trwały dość długo. Kilka tygodni temu wyjechałam służbowo do USA, przed wyjazdem zrezygnowałam z kontynuowania antykoncepcji hormonalnej. 26 kwietnia wzięłam ostatnia tabletkę z opakowania (CILEST), następnie od 30 kwietnia do 4 maja wystąpiła miesiączka. W ciągu kilkunastu dni przed wyjazdem współżyłam z mężem 3 razy. Dwa razy używaliśmy prezerwatyw, które ani nie pękły, ani się nie zsunęły, ostatnim razem zastosowaliśmy metodę stosunku przerywanego (wytrysk wyraźnie nastąpił dopiero po wyjęciu członka z pochwy). Mimo to dotychczas nie dostałam spodziewanej pod koniec maja miesiączki.
2 razy również w trakcie tego cyklu miałam niewielki plamienia z dróg rodnych i dość często pobolewa mnie brzuch. Dodam, iż 11 maja wykonywałam strumieniowy test ciążowy i wynik był negatywny. Czy w związku z tym możliwe jest, aby to zmiana klimatu, różnica czasu i odstawienie tabletek miały aż takie konsekwencje? W jakim stopniu możliwe jest, aby wynik testu ciążowego był fałszywy? Od kilku dni wyraźnie obserwuje swoje ciało i nie zauważyłam żadnych znaczących objawów, które mogłyby świadczyć o ciąży.
Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam,
od jakiegoś czasu zmagam się z pewną sytuacją, która niejako stanowi dla mnie problem. Mam 26 lat i mam za sobą dwa porody. Moje cykle nigdy nie były regularne i zawsze trwały dość długo. Kilka tygodni temu wyjechałam służbowo do USA, przed wyjazdem zrezygnowałam z kontynuowania antykoncepcji hormonalnej. 26 kwietnia wzięłam ostatnia tabletkę z opakowania (CILEST), następnie od 30 kwietnia do 4 maja wystąpiła miesiączka. W ciągu kilkunastu dni przed wyjazdem współżyłam z mężem 3 razy. Dwa razy używaliśmy prezerwatyw, które ani nie pękły, ani się nie zsunęły, ostatnim razem zastosowaliśmy metodę stosunku przerywanego (wytrysk wyraźnie nastąpił dopiero po wyjęciu członka z pochwy). Mimo to dotychczas nie dostałam spodziewanej pod koniec maja miesiączki.
2 razy również w trakcie tego cyklu miałam niewielki plamienia z dróg rodnych i dość często pobolewa mnie brzuch. Dodam, iż 11 maja wykonywałam strumieniowy test ciążowy i wynik był negatywny. Czy w związku z tym możliwe jest, aby to zmiana klimatu, różnica czasu i odstawienie tabletek miały aż takie konsekwencje? W jakim stopniu możliwe jest, aby wynik testu ciążowego był fałszywy? Od kilku dni wyraźnie obserwuje swoje ciało i nie zauważyłam żadnych znaczących objawów, które mogłyby świadczyć o ciąży.
Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

Witam!
Jak najbardziej, przyczyną braku miesiączki jest w Pani przypadku najprawdopodobniej odstawienie tabletek antykoncepcyjnych i ewentualnie podróże. Dość często zdarza się, że po odstawieniu hormonów cykle są nieregularne. Sytuacja taka może trwać nawet do pół roku. Jest to wywołane faktem, że przez okres przyjmowania tabletek zablokowany jest układ podwzgórze-przysadka-jajnik, regulujący pracę jajników. To normalne, że powrót do prawidłowego funkcjonowania tego układu może trwać. W tym okresie zarówno miesiączki, jak i owulacje są nieregularne, dlatego trudno określić najlepszy moment na wykonanie testu ciążowego. Dodatkowo, przez pierwsze tygodnie po zapłodnieniu wynik testu może być fałszywie negatywny. Możliwe więc, że wynik testu wykonanego przez Panią w maju był zafałszowany. Radę powtórzyć teraz test i, jeśli miesiączka nie będzie się nadal pojawiać w najbliższych tygodniach, a będzie Pani współżyła, to proszę wykonywać test w odstępach około tygodniowych.
Pozdrawiam serdecznie!