Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 9 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

W jak sposób mogę szybko i zdrowo schudnąć?

Witam, mam 16 lat, ważę 73 kg i mam 173 cm wzrostu. Od 4 lat trenuję zapasy, lecz miałem 7 miesięczną przerwę z powodu kontuzji nogi i przez ten czas nabrałem sporo tłuszczu, a przy tym wagi, z której nie mogę zejść, a muszę do końca 3 kg. Nie stosowałem jakiejś specjalnej diety, starałem się jeść mniej i unikać słodyczy, ale to nie wypaliło. W mojej rodzinie nie występuje problem z otyłością.
16 LAT ponad rok temu

Zanim zaczniesz odchudzanie

Nadejście wiosny i zbliżające się lato stają się motywacją wielu osób do zrzucania nadprogramowych kilogramów. Baszar El-Helou z Pracowni dietetycznej WANILIA, opowiada o tym, jakie kroki należy podjąć, by odchudzanie nie wyrządziło naszemu organizmowi negatywnych symptomów.

Witam,
Twoje BMI wynosi 24,41. Odpowiada to dokładnie linii 90 centyla, od którego rozpoznaje się nadwagę. Ty jesteś „na skraju” prawidłowej masy ciała i nadwagi.
Myślę, że jeśli jesteś już całkowicie zdrowy i lekarz pozwolił na ponowne podjęcie treningów, to właśnie one powinny stanowić główny element walki z kilogramami.
Jesteś jeszcze w fazie rozwoju, stąd dieta odchudzająca mogłaby zaburzyć ten proces.
Zasady, którymi powinieneś się kierować to:
1. Uregulowanie pór posiłków (łącznie musisz zjadać 4-5 posiłków dziennie, przy zachowaniu odstępów rzędu 3 godz., http://portal.abczdrowie.pl/regularnosc-posilkow-a-dieta).
2. Unikanie pojadania między posiłkami (jeśli już określisz pory posiłków, nawadniaj organizm, ale nie podjadaj).
3. Zamiana słodyczy na świeże warzywa i owoce (mają znacznie mniej kcal, sycą efektywniej).
4. Regularna podaż produktów mlecznych (Ca bierze udział w przemianach metabolicznych).
5. Jadanie śniadania przed wyjściem do szkoły, zabieranie ze sobą II śniadania (przykładowo: bułka pełnoziarnista, 2 kromki pieczywa razowego, cienko posmarowane masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka, kurczaka, szynki gotowanej) i z dużą ilością warzyw, napój mleczny).
Zajrzyj na:
http://abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia
Pozdrawiam
PS
Nie odchudzaj się bez wiedzy rodziców. Pamiętaj, że większa masa ciała może wynikać z intensywnie rozwiniętej tkanki mięśniowej na skutek treningów.

Dietetyk, autorka wielu tekstów dotyczących problematyki odchudzania i zdrowego żywienia.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy