W jaki sposób działają leki psychotropowe?

W jaki sposób działają leki psychotropowe, np czy jeśli ktoś ma depresję, lęki to te leki pomagają tylko w momencie brania czy mózg jakoś się regeneruje i pomagają na dłużej tzn żeby pomóc coś odbudować by po odstawieniu organizm był w stanie radzić sobie sam po odstawieniu chemii? A słyszałem teorie, że ludzie z depresja itp mają poziom serotoniny i neuroprzekaznikow w porządku,a ssri itp to tylko placebo?czy to prawda? Skąd takie teorie,podobno wysnute przez naukowców?Proszę psychiatre o wyjas

Witam Pana Serdecznie,

Na początek chcę Panu powiedzieć, że zadał Pan profesjonalne pytanie, posiada Pan dużą wiedzę.

Jest to pytanie skierowane do Psychiatry, ja jestem Psychologiem i to nie moja specjalność.
Lekarz udzieli Panu rzetelnej odpowiedzi.

Dużo Radości,
Irena Mielnik-Madej

Mgr Kamila Jakubowska

Witam

Leki stosowane przy depresji mają na celu wzrost wytwarzania poziomu serotoniny w konsekwencji powodują podwyższenie nastroju i obniżenie lęku.Nie jest to placebo, istnieje wiele badań mówiących o zmianach w neuroprzekaźnikach u osób cierpiących na depresję.Leki te zaczynają w pełni działać po 2-3 tygodniach stosowania, na początku stosowania mogą nasilać objawy czyli można się czuć gorzej.Zalecane jest stosowanie tych leków przez 6miesięcy do roku wówczas dają one długotrwałe efekty.Najbardziej długotrwałe efekty terapii daje psychoterapia, ponieważ daje szansę na radzenie sobie z obniżeniem nastroju bez leków, przeciwdziałanie nawrotom choroby.

pozdrawiam
Kamila Jakubowska