W jaki sposób leczyć lęk przed bliskimi kontaktami z ludźmi i chłód emocjonalny?

Panie doktorze, zdiagnozowano u mnie objawy schizoidalne/schizotypowe. Faktycznie mam lęk przed bliskimi kontaktami z ludźmi, lubię czuć się anonimowy w grupie o wspólnych zainteresowaniach. Preferuję samotnictwo, zauważam u siebie chłód emocjonalny i uczuciowy. W jaki sposób mam się leczyć?

Na taką osobowość składa się kilka objawów i z tego, co Pan pisze nie ma Pan ich wszystkich. Tak czy inaczej nie jest to nic niepokojącego. Są to po prostu pewne utrwalone style zachowania. Najważniejsze jest to, żeby Panu było ze sobą dobrze. Jeżeli tak nie jest możliwa jest modyfikacja lub po prostu świadomość i akceptacja pewnych cech, praca nad sobą oraz nad relacjami z innymi na terapii. Dodatkowo jest Pan w młodym wieku więc łatwiej jest modyfikować takie cechy.

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Urbanowicz

Proszę zmienić diagnostę...idąc tym tropem to ma Pan objawy większości zaburzeń psychicznych, a w rzeczywistości ma pan prawdopodobnie tylko i aż problem. Zachęcam do wizyty u specjalisty z tytułem zawodowym psychologa.