W jaki sposób leczyć osoby dorosłe z autyzmem?

Witam!

W jaki sposób dorosłe osoby z autyzmem leczone są w takich ośrodkach jak WTZ - Warsztaty Terapii Zajęciowej? W jaki sposób można takie osoby leczyć za pomocą różnych czynności manualnych? Czy taka forma leczenia przynosi jakieś skutki? Czy dorosłe osoby z autyzmem oprócz swojej niepełnosprawności intelektualnej (autyzmu), mają jeszcze inne niepełnosprawności intelektualne? Czyli np. dorosła osoba z autyzmem z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności intelektualnej lub lekkim, głębokim bądź znacznym. Czy takie połączenie istnieje? Będę bardzo wdzięczna za szczegółowe informacje. Nic nie wiem na temat autyzmu.

Za wszystkie informacje z góry dziękuję.

Dzień dobry

Zajęcia w WTZ mają na celu naukę nowych umiejętności, usprawnianie, naukę spędzania wolnego czasu w  konstruktywny, sposób niektóre z nich mogą przygotowywać do zawodu. Istotnym ich elementem jest to, iż umożliwiają integrację z innymi osobami, kształtują umiejętności społeczne. Prowadzone przez osoby do tego przygotowane z pewnością dadzą korzyści.

W rozwoju dzieci i dorosłych osób z autyzmem mogą współwystępować inne niepełnosprawności, np. niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym; deficyty uwagi, zaburzenia integracji sensorycznej, zaburzenia językowe. Z zespołem Aspergera mogą współistnieć m.in. ADHD, depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia odżywiania, fobie.

Z pewnością jedno pytanie pociąga za sobą kolejne. Zachęcam do zapoznania się z literaturą na temat autyzmu i odwiedzeniem najbliższych WTR, gdzie znajdzie Pani odpowiedzi na wiele pytań i wątpliwości.

Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Większość osób z autyzmem prezentuje znaczne deficyty umysłowe, które świadczą o upośledzeniu. Niektóre osiągają w wynikach testów mierzących iloraz inteligencji wyniki w granicach normy, normy czy nawet znacznie powyżej tzw sawanci.
Osoba z autyzmem od jak najwcześniejszych lat powinna być pod opieką terapeutyczną. Powinno się stosować wszelkiego rodzaju interwencje. O ile dla dzieci oferta jest szeroka to dla dorosłych już niestety... WTZ maja na celu integrację, ćwiczenia manualne, motoryczne co przekłada się na funkcje mózgu. Każdy rodzaj terapii na swoją zasadność. Ważne by prowadzić osobę tak by zdobyła jak najwięcej uniejętniści do samodzielnego funkcjonowania.
Pozdrawiam AM