W jaki sposób można sprawdzić czy dziecko ma ADHD?

Wiele opisów odnośnie ADHD przeczytałam w przeszłości i znam zachowania dzieci, mających ADHD. Nie utożsamiałam objawów ADHD z zachowaniem mojego syna przez wiele lat, z powodu jednego faktu, który nie zgadzał się w przypadku syna, a mianowicie syn, będąc małym dzieckiem, często nie mógł się długo skoncentrować na jednej czynności, zajęciu, ale w szkole jest bardzo dobrym uczniem, z łatwością odrabia lekcje, jest dobry z przedmiotów ścisłych i ukończył gimnazjum z wyróżnieniem. Jednakże inne objawy jego zachowania już od urodzenia, nadruchliwość, wskazują na tę ,,chorobę''. Czy można w jakiś sposób potwierdzić lub wykluczyć występowanie ADHD u 16-latka, bo jego zachowanie jest uciążliwe i problemowe, więc nie wiem, czy to wynika z jego złej woli, czy też syn nie panuje nad emocjami, jego zachowanie jest nie do końca zależne od niego i należy mu jakoś pomóc, a nie zadawać kary, jakby to był całkiem zdrowy nastolatek?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

ADHD może przyjmować różne stopnie nasilenia. Nie u wszystkich obecne są absolutnie wszystkie objawy zaburzenia. Natomiast jedno jest pewne, niezależnie czy dziecko ma ADHD czy nie, jego złe zachowanie nigdy nie wynika ze "złej woli", a jest jedynie sposobem, w jaki dziecko pokazuje, że potrzebuje pomocy, uwagi ze strony rodziców lub że nie może sobie poradzić z emocjami. Najlepszym sposobem na opanowanie takich problemów jest jasny, klarowny system zasad i konsekwencja jego przestrzegania. Proponuję przestudiować następujące artykuły:

Są w nich zawarte rady, które są zadziwiająco uniwersalne i znajdują zastosowanie nie tylko u dzieci z ADHD, ale także u całkiem zdrowych nastolatków, mających problemy z porozumiewaniem się i przestrzeganiem norm społecznych.