W jaki sposób można stwierdzić, czy to już depresja?

Zauważyłem, że pytanie, które najczęściej pada w dyskusjach na forach Internetowych o depresji, brzmi: Czy ja mam depresję, czy to już ta choroba? W jaki sposób zaniepokojony swoimi objawami mogę stwierdzić, czy mój stan to już depresja i kiedy powinienem iść do lekarza?

ponad rok temu

Każdy człowiek choruje inaczej i ma indywidualne predyspozycje do zachorowania. To, że miewamy lepsze i gorsze dni, nie świadczy jeszcze o chorobie, lecz jest naturalną reakcją na kłopoty osobiste, kolejne deszczowe dni itd. O wizycie u lekarza trzeba myśleć, jeżeli objawy „smutku” narastają i zaczynają przeszkadzać w codziennym życiu. Czynności, które dotychczas wykonywaliśmy rutynowo, zaczynają sprawiać coraz większe kłopoty. Dołączają się do tego zwykle nieokreślone złe samopoczucie somatyczne, zaburzenia snu, apetytu itd.