W jaki sposób można zdiagnozować autyzm?

Czy mój synek ma autyzm !?Witam jestem ojcem 2letniego synka . Jestem zaniepokojony tym że nie mówi , tylko po swojemu nie raz jak mu sie chce to powie mama ,Ale naśladuje dzieci z bajki , na nie wolno reaguje patrząc sie na mnie dość długo ,nie wskazuje palcem bierze za reke i prowadzi gdzie chce , nie raz jest nerwowy , reaguje na masz smoczek , w nocy się budzi ,

Dzień dobry,
niestety nie ma możliwości zdiagnozowania autyzmu poprzez poradę online. Rozumiem, że pewne zachowania syna są niepokojące i rodzą obawy. Ciężko jednak stwierdzić czy są one wynikiem nieharmonijnego rozwoju czy poważniejszych zaburzeń. Autyzm jest zaburzeniem całościowym składającym się z szeregu objawów, także takich o których Pan nie wspomina(być może one nie istnieją, badź nie przykuły Pańskiej uwagi). Aby dokonać diagnozy zachęcałabym do wizyty u psychologa lub psychiatry dziecięcego. Istnieją też ośrodki, które specjalizują się w diagnozie i terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu. Wczesna diagnoza pozwala na wcześniejszą czyli skuteczniejszą terapię. Jeżeli natomiast diagnoza się nie potwierdzi Państwa rodzina zyska spokój.

Opisane przez pana doświadczenia są niespecyficzne i zarowno mogą, jak i nie muszą oznaczać jakichkolwiek trudnosci rozwojowych...Polecam udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego Dziecka lub specjalistycznych ośrodków zajmujących się autyzmem i tam wykonać serię badań diagnostycznych.
Proszę pamiętać,że każde dziecko rozwija się swoim własnym tempem. Czasem granicznym dla rozpoczęcia mowy są 3 lata - syn ma zatem jeszcze trochę czasu. Ważne, abyście jako rodzice dużo z nim rozmawiali, aby widział wasze twarze przy mówieniu, by mógł i was naśladować (umie naśladować, bo naśladuje bajki - być może mamy tu do czynienia ze zbyt dużym wpływem tv na rozwój? Proszę to też wziąć pod uwagę - czy dziecko nie spędza zbyt dużo czasu przed ekranem, zamiast z "żywymi osobami" przez co nie naśladuje właśńie tych drugich).Pozdrawiam.

Witam!

Proszę zorientować się, w jakiej bliskości od siebie mają Państwo ośrodek zajmujący się diagnostyką pod kątem autyzmu. Dzieci autystyczne charakteryzują się nieprawidłowym rozwojem mowy, trudnościami w kontaktach społecznych oraz niższym poziomem inteligencji. Ponadto dzieci takie charakteryzują się niekiedy całą gamą specyficznych zachowań - np. nie nawiązują kontaktu wzrokowego, czy też z trudnością przychodzi im dostosowanie się do nagłych zmian.

Ze względu na złożoność obserwowanych potencjalnych wskaźników autyzmu u dzieci oraz istotność diagnozy w rozwoju dziecka, proszę pomyśleć o specjaliście lub grupie specjalistów zajmujących się diagnostyką autyzmu lub zespołu aspergera.

Pozdrawiam!