W jaki sposób odróżnić wypełnienie chemoutwardzalne od światłoutwardzalnego?

Dzień dobry, W jaki sposób odróżnić wypełnienie chemouwardzalne od światłouwardzalnego? Czy jest to widoczne na pantomogramie (dostrzegłam, że wyleczony ząb nie odbija światła tak jak pozostałe - czy to ma znaczenie przy ocenie rodzaju wypełnienia)? Czy w swojej praktyce lekarskiej spotkali się Państwo z reakcją alergiczną na plombę chemoutwardzalną? Z góry dziękuję za odpowiedź

Na zdjęciu RTG nie da się rozróżnić wypełnienia chemoutwardzalnego od światłoutwardzalnego. W trakcie zakładania wypełnienia lekarz używa specjalnej lampy - bez tego urządzenia wypełnienie nie zwiąże. Wypełnienie chemoutwardzalne wiąże bez światła.W literaturze można spotkać pojedyncze przypadki alergii na różne wypełnienia; nawet na te najnowszej generacji. Osobiście nie miałem takiego przypadku.

Witam serdecznie,
Kontrast na zdjęciu rentgenowskim nie jest zależny od rodzaju wypełnienia, tylko od zawartości substancji dających kontrast. Nie odróżnimy na nim więc wypełnienia światłoutwardzalnego od chemoutwardzalnego. Klinicznie chemoutwardzalne wypełnienia charakteryzują się zazwyczaj gorszą estetyką, ale ze względu na stosowanie różnych materiałów, metod wypełniania, jak i umiejętności samych lekarzy, nie jest to kryterium pozwalające na rozróżnienie rodzajów wypełnień.
Wypełnienia niezależnie od rodzaju, nie powinny alergizować. Nie zdarzyła mi się jeszcze sytuacja alergii na któryś ze składników wypełnienia.

Na pantomogramie nie będzie widoczna różnica pomiędzy wypełnieniami. Oba wypełnienia różnią się od siebie techniką wykonania i jakością: tzn. plomba światłoutwardzalna (kompozyt) jak sama nazwa wskazuje wiąże się z zębem dzięki wiązkom światła (już po 20 sek. naświetlania plomba łączy się z zębem), zaś chemoutwardzalna bez (tu proces wiązania materiału trwa parę minut). Te chemoutwardzalne są mniej estetyczne, mają biały odcień, ale odróżniają się od reszty zęba, z kolei światłoutwardzalne, nowocześniejsze są kolorem zbliżone do zęba i na ogół bardziej trwałe. Wypełnienia różnią się też ceną. Przypadki alergii na wypełnienie to margines – tak wskazują badania, jednak osobiście nie mieliśmy takiego przypadku w gabinecie, gdyż nie stosujemy plomb chemoutwardzalnych.

Pozdrawiamy,
stankowscy.com.pl/
www.facebook.com/badzbystry