W jaki sposób pomóc dziecku z wypróżnianiem?

Witam serdecznie, Mój synek ma 3,5 miesiąca. W pierwszych 3 miesiącach miał problemy brzuszkowe w stylu kolek . Dostawał espumisan. Pół miesiąca temu problem przeszło, ale zaczęły się rzadziej robione kupki. Synek się męczy ze zrobieniem kupki cały dzień. Czasem nawet jeśli zrobi ją rano, to cały dzień towarzysz stekanie, pręzenie się. Wieczorami dochodzi nawet do płaczu przy zmęczeniu. Szczególnie przy jedzeniu. Syn karmiony piersią. Pediatra zlecił laktoze, ale syn i tak się męczy. Proszę o pomoc.

Dobry wieczór,
opisane trudności w oddawaniu stolca, szczególnie jeśli oddawany stolec jest miękki, należą do obrazu tzw. dyschezji niemowlęcej. Jest to wynikający z niedojrzałości czynnościowej przewodu pokarmowego brak koordynacji parcia z rozluźnieniem zwieracza odbytu. Dyschezja należy do tej samej grupy dolegliwości czynnościowych, co kolka niemowlęca. Dzieci z dyschezją nie wymagają żadnych leków, czopków czy innych działań, ponieważ dyschezja ustępuje samoistnie ok 5-6 m-ca życia. W momencie, gdy Synek zaczyna zdradzać niepokój i nieefektywnie przeć, można masować brzuszek i przyciągać nóżki do klatki piersiowej w momencie parcia.