W jaki sposób rozwinąć kompetencje wychowawcy?

Dzien dobry. Jestem studentka pedagogiki przedszkolnej. Lubie swoje studia. W przyszlosci mysle o pracy z dziecmi, chce ogolnie pomagac ludziom. Jestem po odbytej praktyce w przedszkolu. Pani powiedziala ze ja jestem"spolegliwym opiekunem". Zgodze sie z tym. Nie mam postawy tzw."twardej reki". Uwazam, ze jestem osoba sympatyczna, troskliwą ale nie potrafie wprowadzic dyscypliny. Uwazam tez, ze lepiej pracuje mi sie z jednym dzieckiem, a nie z grupa. Jestem trochę nieśmiała. Jak sobie pomóc?

Dzień dobry, bardzo duże wie Pani jaka Pani jest a to duży atut. Może warto pomyśleć o szkoleniach które dadzą dodatkowe narzędzia pracy. Jeżeli jest Pani spolegliwa proponuję pomyśleć o kursie ze stosowanej analizy zachowania. Zwiększa rozumienie zachowań dziecka, pozwala nam też nad dzieckiem panować, uczyć je pożądanych zachowań. Proszę też brać pod uwagę że dopiero Pani się uczy a to praktyka, własne doświadczenia czynią mistrza. Ważne, że chce się Pani doskonalić.
Pozdrawiam A. Pacia

Dzień Dobry Pani,

Dobrym rozwiązaniem w Pani sytuacji byłby trening umiejętności społecznych i komunikacyjnych, łącznie z warsztatem z asertywności, pewności siebie, samooceny.
Takie treningi dają z pewnością większe kompetencje, co pośrednio wzmacnia poczucie pewności siebie i podwyższa samoocenę, a to z kolei przełoży się na
zadowalającą pracę z dziećmi przedszkolnymi i nie tylko.

Mogłaby Pani skorzystać z takich treningów pod okiem psychologa lub uczestniczyć w oferowanych szkoleń w Internecie, czasami bezpłatnych.

Życzę Pani sukcesów i radości w pracy zawodowej,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Jeżeli kocha Pani to co robi trzeba to robić. Wprowadzenie dyscypliny przyjdzie w praktyce. Na studiach nie da się tego nauczyć. W pracy z dziećmi owszem trzeba wprowadzić jasne zasady od początku ale nie znaczy to, że trzeba używać twardej ręki. Wszystkiego uczy praktyka i spotkanie oko w oko z dzieckiem czy grupą. Z czasem ma się swój styl pracy i wie co jest dobre, a co nie dla danego dziecka czy grupy. Ważne by wiedzę stosować z użyciem serca, a czasem intuicji. Nie ma jednego sposobu bo każdy jest inny, każde dziecko i każda grupa. Czasem to co działa w jednej nie sprawdzi się w innej. Trzeba stale się doskonalić i gromadzić różne sposoby na pracę i dyscyplinę w klasie, grupie czy z jednym dzieckiem.
Proszę się nie poddawać!
Pozdrawiam
AM
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Dzień dobry.Wiedza zdobyta na uczelni pomoże Pani rozwinąć swoje kompetencje podczas różnych wolontariatów, gdzie...to już Pani decyzja.Powodzenia.