W jaki sposób skutecznie schudnąć 20 kg w 2 miesiące?

Hej mam 13 lat i ważę 68 kilogramów a mój wzrost to 162/163. Jestem gruba jak na swój wiek i chciałabym to zmienić jak najszybciej. W szkole wszyscy się ze mnie śmieją i zrobię wszystko, żeby tylko schudnąć. Chciałabym zmienić w sobie wszystko. Uwielbiam grać w siatkówkę, ale to za mało ćwiczeń. Proszę o pomoc!

Lek. Marta Hat

Witam!

Masz tylko 13 lat i Twój organizm jeszcze się rozwija, a co za tym idzie potrzebuje odpowiedniej ilości substancji odżywczych. Stosowanie drastycznych diet ograniczających kalorie jest niewskazane, bo może doprowadzić do konsekwencji zdrowotnych. Jak najbardziej jednak możesz wdrożyć w życie zasady zdrowego odżywiania:

-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5-6 razy dziennie,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
->wyklucz nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych
(fast foody, masło, margaryna, tłuste smażone potrawy),
->jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
->ogranicz produkty mączne- pieczywo oraz makarony, muesli i ziemniaki.

Utrata 10 kilogramów w ciągu miesiąca jest bardzo mało realna i doprowadziłaby najpewniej do efektu jo-jo. Powinnaś uzbroić się w cierpliwość i postawić na zdrową dietę, a właściwie na zmianę złych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych oraz wdrożenie treningu.

Bardzo dobrze byłoby, gdybyś do diety dołączyła aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych: najlepiej co najmniej 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, stepper, itp. (pamiętaj o rozciąganiu!!!)
Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona) na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute, czy Tamilee Webb.

Pozdrawiam serdecznie!