W jaki sposób zmienić swój charakter?

Mam 17 lat, jestem dziewczyną. Chcę zmienić mój charakter. Czasem jestem tak natrętna, że się wytrzymać ze mną nie da. Czasem też jestem chamska do bólu. Nie umiem ufać ludziom i nie chcę tego robić... Często ranię bliskich, nawet nie do końca świadomie... I największym moim problemem jest to, że jak chcę dobrze przed kimś wypaść, to zawsze zrobię coś głupiego, np. zachowuję się jak dziecko i mam jakby jakieś napady ADHD, że nie mogę spokojnie w miejscu usiedzieć... Mam często zmienne humory, raz przyjdę i płaczę z byle powodu, następnego dnia rozpiera mnie radość... Pomocy... Ja nie wiem, co mam zrobić, a moi znajomi nie mogą ze mną wytrzymać.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

niestety, nie ma jednej, dobrej i uniwersalnej rady, czy też odpowiedzi na pytanie, jak się zmienić. Wynika to z tego prostego faktu, iż każdy z nas jest inny, wyjątkowy. Wyraża Pani taką potrzebę, widać więc, że istnieje jakiś problem, komplikujący Pani relacje z otoczeniem, codzienną aktywność, życie. Wahania nastroju, które Pani opisała w liście, mogą wynikać z przyczyn emocjonalnych.

Czy wydaje się Pani, że takie myślenie wyrażające się w nieufności, obcesowości, pewnego rodzaju napastliwości może wpływać na inne osoby z Pani otoczenia i modyfikować ich zachowanie względem Pani?

Mnie osobiście wydaje się, że w dużym stopniu już uzmysławia sobie Pani pewne trudności. To naprawdę dobry krok w stronę zmian, których Pani oczekuje. Radziłbym Pani poszukać wsparcia w tych staraniach u psychoterapeuty. Ma Pani pewne sukcesy na tym etapie, jednakże dalsza samodzielna praca może być niezwykle trudna. Zawsze lepiej w takiej sytuacji mieć u boku "przewodnika", który wskaże czasem odpowiedni kierunek.

Pozdrawiam serdecznie i życzę samych sukcesów