W jaki sposób zmniejszyć dolegliwości astmatyczne?

Witam! Na astmę leczę się od roku, często jest tak, że zapominam, o tym, że choruję, ale mam gorsze dni. Wiem, że objawy mogą nasilać się przy wysiłku, niektórych alergenach, zmianie powietrza i innych czynnikach. Czasami zdarza się, że oprócz suchego kaszlu, który jest głównie jednym z moich objawów, pojawia się ucisk w klatce piersiowej. I w związku, z tym ostatnim czynnikiem mam pytanie: Co można zrobić, aby ucisk zniknął? Może są jakieś ćwiczenia oddechowe, które pomagają zmniejszyć dolegliwość? Dodam, że leki biorę regularnie obecnie mam steryd i lek doraźny, jednak ja mam go stosować regularnie, czyli rano i wieczorem, a nie w czasie ataku kaszlu czy duszności. Ucisk przechodzi samoistnie, ale zdarza się, że trwa kilka dni. Nie wszystkie leki toleruję, jednak wiem, że nie jest to skutek uboczny leku. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam, Anna.

KOBIETA ponad rok temu

Dzień dobry Pani.

Powinna Pani dysponować co najmniej 3 lekami. Lekiem sterydowym wziewnym, lekiem rozszerzającym oskrzela długodziałającym i lekiem rozszerzającym oskrzela krótkodziałającym. Pierwsze dwa powinny być brane regularnie, a trzeci w razie duszności. Trudno mi jest powiedzieć, czy brakuje Pani leku krótkodziałającego czy długodziałającego, w każdym razie ten brak powinien zostać niezwłocznie uzupełniony. Wtedy uczucie duszności czy ucisku powinno ustąpić, jeśli rzeczywiście jest spowodowane astmą.

Możliwe też, że ucisk ma inną przyczynę może być wywołany np. chorobą serca czy refluksem żołądkowo przełykowym. W Pani przypadku w pierwszej kolejności należy uzupełnić zestaw leków astmatycznych, jeśli to nie pomoże trzeba wykonać EKG, enzymy sercowe oraz dodatkowo wdrożyć na 2 tygodnie lek blokujący wydzielanie kwasu żołądkowego. Jeśli objawy ustąpią, będzie wiadomo, że to refluks, jeśli się utrzymają, to rozpoznanie będzie najmniej prawdopodbne.