W jakim celu po raz kolejny pobrano materiał?

Witam. Trafiłem do szpitala z powodu promieniujacych bólów brzucha. Diagnoza stwierdzona podczas badania: Silne owrzodzenie trzonu żołądka. Wykonano biopsje 8 kawalkow, dodatkowo wyslano mnie na cito na tomograf. Wyniki niejasne z powodu ziarniny lecz wystapilo podejrzenie nowotworu i prośba o dodatkowe biopsje. Bastepna wykonano, wykobujac az 19 pobrań materiału zarowno z owrzodzonych tkanek jak i ze zdrowych. Wynik: silne owrzodzenie lecz BRAK ZMIAN NOWOTWOROWYCH. Leczenie miesiac, kolejna gastroskopia kontrolna i kolejne pobranie wycinkow. I tu wlasnie noje pytanie. Po co pobiera sie znów materiał, skoro w poprzednim wyszlo ze nie ma zadnych zmian rakowych a proces leczenia przebiega prawidłowo?

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli w żołądku obecne są zmiany, wycinki pobiera się rutynowo, aby określić rodzaj tych zmian. Prawda jest taka, że skoro pobrano 19 wycinków i w żadnym nie było komórek nowotworowych, nie oznacza to, że w 20 próbce tych komórek nie będzie.