Zapytaj lekarza

1 , 0 3 4 , 1 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

W jakim mechanizmie leki antydepresyjne SSRI powodują tycie?

Chciałabym się dowiedzieć w jakim mechanizmie leki antydepresyjne SSRI powodują tycie. Czy jest to kwestia zwiększenia apetytu (czyli zależna od pacjenta w jakimś stopniu) czy może chodzi o zwolnienie metabolizmu czy zatrzymywanie wody. Jak można spróbować zapobiec wzrostowi masy kiedy trzeba wziąć SSRI (escitalopram) a ma się już sporą nadwagę lub wręcz otyłość? Czy jest możliwe żeby schudnąć biorąc te leki? Dziękuje.
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Mięso ekologiczne

Dzień dobry

Leki te wpływają na działanie Ośrodkowego Układu Nerwowego i jego części odpowiedzialnych za poczucie głodu. Jeżeli w Pani przypadku powodują wzrost wagi ciała to proszę o tym powiedzieć lekarzowi psychiatrze a on może zmienić Pani lek na inny, jest to kwestia dobrania leku i dawki, bo każdy człowiek może trochę inaczej reagować na leki.Poza tym może Pani pomyśleć o podjęciu psychoterapii, jest to metoda, która pozwoli w przyszłości radzić sobie z chorobą bez leków, zauważać symptomy nawrotów.Jednocześnie chcąc schudnąć mogłaby Pani zacząć ćwiczyć i stosować odpowiednią dietę.

pozdrawiam
Kamila Jakubowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ważne tematy