W jakim wieku jest moja ciąża?

Witam serdecznie, ostatnią miesiączkę miałam 05.06.2010 r. 05.07. robiłam badanie B-HCG, które wynosiło 140,5mlU/ml. 14.07. byłam u ginekologa, który stwierdził wielkość pęcherzyka 6,5 mm i powiedział, że wg. ostatniej miesiączki ciąża powinna być większa. Zalecił kolejne badanie B-HCG. Po wyjściu od niego zrobiłam to badanie i B-HCG na poziomie 4277,9mIU/ml (co wg. normy wskazuje chyba na 5 tydzień ciąży).

Jestem trochę zaniepokojna, a wiztye u ginekologa mam dopiero w przyszła środę. Proszę o odp. na 2 pytania: 1. czy pęcherzyk wielkości 6,5 mm jest w normie jak na 5 tc? Czy wówczas może nie być widać jeszcze zarodka? 2. Czy poziom B-HCG jest w normie i w którym właściwie tygodniu ciąży jestem, skoro licząc wg. ostatniej miesiączki moje wyniki badań się nie zgadzają? Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Proszę się nie niepokoić. Wielkość prawidłowo rozwijającej się ciąży zależy od momentu owulacji, a nie ostatniej miesiączki. Lekarz zakładał, że owulacja zaszła standardowo w ok. 14 dni po pierwszym dniu miesiączki. W opisanej przez Panią sytuacji jest jednak bardzo prawdopodobne, że do owulacji i zapłodnienia doszło jednak nieco później.

Wiek ciąży wg. ostatniej miesiączki wynosił 39 dni w momencie badania. Pęcherzyk o wielkości 6,5 mm wskazuje na 36 dzień ciąży (+/- 3 dni). Rozbieżność wynosi więc 3 dni, a Pani była pod koniec piątego tygodnia ciąży.

Normy poziomu bHCG są bardzo szerokie i nie sposób na ich podstawie wnioskować o wieku ciąży. Najważniejsze, że poziom hormonu bHCG wydaje się prawidłowo wzrastać. Proszę spokojnie poczekać do następnej wizyty, kiedy będzie już można zaobserwować zarodek i bicie serca. Moment, w którym jest to możliwe, zależy też od jakości aparatu USG, ale w siódmym tygodniu na pewno będzie można już zaobserwować zarodek.

Pozdrawiam serdecznie!