W którą diagnozę uwierzyć?

Leczę się od 7 lat i nie wiadomo do dziś, co mi jest. Chodzę od lekarza do lekarza i diagnozy jakie miałem to: schizofrenia depresja nerwica lekowa borderline adhd a mi się już przewraca w głowie, bo nie wiem co mi jest i nie jestem pewny czy dobrze się leczę i czy w ogóle leki, które biorę są na moje dolegliwości. Nudzę się całymi dniami, niczym się nie zajmę, jestem na dnie. Nie mogę podjąć pracy. Co ja mam robić? Wolałbym już umrzeć, bo nikomu nie wierzę w jego diagnozę. Każdy słucha mnie, a ja mowię że mam raz to, raz to i na tej tylko podstawie są mi wypisywane leki, a skąd ja mam wiedzieć na co jestem chory?

Proszę o radę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Jeśli do tej pory leczył się Pan u różnych specjalistów zalecane byłoby trzymanie się jednego lekarza, do którego ma Pan zaufanie. Musi mieć Pan postawioną konkretną diagnozę oraz ustalone leczenie farmakologiczne i psychoterapeutyczne. Jeśli natomiast leczy się Pan u tej samej osoby, która przepisując różne leki nie postawiła konkretnej diagnozy proszę zmienić lekarza. Mylenie nerwicy ze schizofrenią nie powinno mieć miejsca, każde z tych zaburzeń leczy się zupełnie inaczej. W obu sytuacjach najlepiej jeśli zapyta Pan swojego lekarza rodzinnego kogo mógłby Panu polecić.
Powinien Pan także udać się na wizytę do psychologa, który pomoże Panu w radzeniu sobie z chorobą lub jeśli mowa o nerwicy pomoże ją pokonać. Oczywiście wymaga to czasu i konsekwencji, czyli zaufania jednemu specjaliście i nie rezygnowanie z terapii, nawet gdy pojawią się w jej trakcie trudniejsze momenty. Życzę powodzenia. Pozdrawiam serdecznie.