W których zaburzeniach lękowych (nerwicach) występują myśli samobójcze?

Mam myśli samobójcze... Co mi jest?

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Lęk jest silnie związany z depresją, a depresja z myślami samobójczymi. Dlatego generalnie w tego rodzaju zaburzeniach takie myśli mogą się pojawiać. Decydujące znaczenie ma tutaj nasilenie lęku, długość trwania zaburzeń, nasilenie stanu depresyjnego, etc. Nie dzielimy natomiast zaburzeń lękowych pod względem takich, którym towarzyszą myśli samobójcze, bądź nie. Jeżeli takie myśli pojawiają się, z reguły świadczą o wyczerpaniu i pogłębiającej się depresji, co jest zawsze bezwzględną wskazówką do konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam serdecznie