W którym momencie cyklu można bezpiecznie wyjąć pierścień dopochwowy?

Dzień dobry, od kilku miesięcy stosuję pierścień dopochwowy nuvaring. Niestety z powodów zdrowotnych muszę z niego zrezygnować. Założyłam go 28.10 o 7 rano, więc mam go w sobie pięć dni. Czy mogę wyjąć krążek dzisiaj/jutro? Nie chcę zajść w ciążę, dodam że wczoraj współżyłam, ale stosowaliśmy prezerwatywę.

Lek. Paweł Szadkowski

Antykoncepcja hormonalna może być odstawiona w dowolnym dniu cyklu. Może to jednak spowodować osłabienie ochrony jeśli stosunek miał miejsce w tych dniach. Jakkolwiek użycie prezerwatywy stanowi dodatkową ochronę, które minimalizuje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się ze swoim ginekologiem.