W którym tygodniu można zobaczyć pęcherzyk na USG?

Cześć,
w którym tygodniu można już zobaczyć pęcherzyk na USG? Na jakiej podstawie można dojść do tego, w którym mniej więcej tygodniu doszło do zapłodnienia?

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Pęcherzyk ciążowy powinien być widoczny w USG przezpochwowym po 4 tygodniach od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, jeśli do zapłodnienia doszło ok. 14 dnia cyklu.
Do określania czasu trwania ciąży i tym samym daty zapłodnienia (z dokładnością do 3 dni) stosujemy pomiar CRL, czyli wielkości zarodka. Na podstawie wielkości pęcherzyka można te daty również w przybliżeniu określić, ale nie tak precyzyjnie, jak na podstawie CRL.
Pozdrawiam!