W teście na depresję wyszło mi 44 punkty. Jak sobie z tym radzić?

Mam 16 lat. Od pewnego czasu, 2 miesięcy, może trochę mniej, czuję przygnębienie, bóle głowy, bezradność, poczucie winy, smutek - wszystko, po prostu nie mam ochoty żyć.

Od jakiegoś tygodnia, może dwóch, objawy nasilają się. Byłem aktywny, wychodziłem z kolegami na dwór, lecz teraz nie mam na to ochoty - po prostu siedzę całymi dniami w domu lub leżę. Zastanawiam się nad moim istnieniem i nie widzę żadnego sensu, abym dalej żył. Boję się powiedzieć o tym matce, bo nie dość, że kobieta ma na głowie problemy przez ojca, to jeszcze ja bym doszedł.

Nie mam pojęcia co robić, może się zabić? Wypełniłem ten depresyjny test Becka - wyszło mi 44 punkty.  Naprawdę nie wiem co mam ze sobą zrobić...

Witaj!

Warto, abyś zastanowił się co może być przyczyną takiego samopoczucia. Być może wydarzyło się coś, co mogło nieświadomie przyczynić się do takiego samopoczucia? Warto, abyś o tym pomyślał. Apatia, brak chęci do życia, myśli samobójcze - być może w Twoim przypadku jest to wołanie o pomoc. Na pewno nie powinieneś zostawać sam z tymi problemami, tylko poszukać wsparcia.

Wspominasz o mamie - jeśli masz z nią dobry kontakt, to może podejmiecie razem decyzję o wizycie u psychologa? Prawdopodobnie rozmowa z psychologiem, albo kimś dorosłym, komu ufasz, podniosłaby Cię na duchu. Tak jak pisałam wcześniej, warto abyś uświadomił sobie co przyczyniło się do takiego stanu.

Wspominasz o ojcu i problemach - może tutaj tkwi przyczyna? Myślę, że powinieneś zacząć od szczerej rozmowy z kimś dorosłym i powiedzieć jak się czujesz. Zamykając się w czterech ścianach i robiąc kolejne testy, które w wielu przypadkach nie wystarczają do potwierdzenia diagnozy, nie poprawisz swojego samopoczucia.

Powodzenia.