W USG drobna torbiel 6 mm w prawej nerce w dolnym biegunie - co to dla mnie znaczy?

Jestem męzczyzną w wieku lat 67. Leczę cukrzycę 2 st. od około 10 lat. Stusuję leczenie tabletkami D*** i M***. Dodatkowo biorę A*** i P***. Ciśnienie w normie. Co roku robię badania urologiczne w kierunku prostaty. Rok temu PSA - 0.62. W USG zmian nie było. W tym roku w USG pęcherza i gruczołu krokowego żadnych zmian nie wykryto jedynie w prawej nerce w dolnym biegunie drobna torbiel 6 mm. Jakie są rokowania takiej diagnozy, jak przebiega leczenie, czy jest konieczność natychmiastowej interwencji? A. Stankiewicz

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Pojedyncza torbiel nerki nie jest stanem budzącym niepokój - jeżeli została opisana przez lekarza wykonujacego badanie, jako torbiel prosta.

Jedynym postępowaniem w takim przypadku jest obserwacja, tzn. okresowe wykonywanie badania usg w celu określenia czy torbiel powiększa swoje rozmiary. Dopiero w razie dolegliwości z powodu torbieli wskazane jest jej usunięcie. Jeżeli nie będzie innych wskazań lub jeśli lekarz nie zalecił inaczej - badanie kontrolne można wykonać za ok. rok czasu.

Tutaj znajdzie Pan więcej informacji na temat torbieli nerek.

Serdecznie pozdrawiam!