Waga 2-miesięcznego dziecka

WITAM mój synek ma 2 mce, gdy sie urodzil mial 3,830 teraz wazy 6,960 w ciagu 9 tyg,czy to za duzo? nie dokarmiam go niczym, jest karmiony tylko piersia.w nocy spi po 6-8 godzin bez budzenia sie do jedzenia.wyniki: WBC (tys,ul) -8,5 LYM % 71.1 MON % 8.0 GRA% 20.9 LYM (TYS/UL) 6.0 MON(tys,ul) -0.6 GRA(tys,ul) -1.9 RGB(mln/ul) 3.49 HGB (G/DL) 10.6 HTC (%)-31.0 MCV 89 MCH (PG) 30.2 MCHC(g/dl)- 34.1 RDW (%) 13.6 PLT (tys/ul)-361 PDW(%)-15.6 MPV(fl)-8.6 PCT (%)-0.3 GLUKOZA 68 KREATYNINA , 0.34
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Dzieci rosną w różnym tempie, jedne szybciej inne wolniej. Do obserwacji tempa przyrostu masy i długości ciała służą tzw. siatki centylowe. Z siatek widać wyraźnie, że “norma” to bardzo szerokie pojęcie. 50% dzieci mieści się między 25 a 75 centylem, ale masa mieszcząca się między 3 a 97 centylem też jest prawidłowa. W przypadku Pani Synka także wszystko jest w porządku. Jedynie co można uznać za nieprawidłowe to nieznacznie odniżony poziom erytrocytów i podwyższone poziomy MCV i MPV. Zwykle normy dla dzieci są nieco niższe niż dla dorosłych dlatego o tym wspominam, ponieważ nie każde laboratorium podaje normy dla dzieci.

Lek. Paweł Baljon

Proszę się nie przejmować tymi wynikami, gdyż ważniejsze jest czy dziecko rozwija się prawidłowo. Tak jak pisałem wcześniej warto zweryfikować wartości podane w poprzedniej wiadomości z normami laboratorium wykonującego badanie. Parametry takie, u dorosłego mogłyby sugerować niedokrwistość megaloblastyczną, jednak u dzieci w okresach wzmożonego wzrostu jest to stan fizjologiczny. Oczywiście proszę zgłosić to lekarzowi podczas kolejnej wizyty. Nie jest jednak ona konieczna w tym momencie.