Waga 45 kg i 171 cm. Karmienie piersią

Mam 20 lat, karmię piersią. W ciąży przytyłam 13 kg i waga na końcu ciąży wynosiła 61 kg. Odkąd pamiętam byłam chuda. Myślałam, że po ciąży zostanie mi kilka kg i tak było ważyłam 53 kg 3 tygodnie po urodzeniu. Ale karmiąc piersią waga bardzo szybko spadła i waha się w granicach 44-46 kg. Jestem załamana nie mogę przytyć. Ile powinnam spożywać kalorii dziennie? Jaką dietę stosować, żeby trochę przytyć. Czy po zaprzestaniu karmienia mogę przytyć??

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Niestety do określenia ilości kalorii jaką Pani powinna spożywać brakuje podstawowej informacji - wzrostu. Bez tego parametru nie jestem w stanie obliczyć BMI (i określić na tej podstawie w jakim przedziale Pani się znajduje).

Jednak rzeczywiście masa ciała ok 44 kg jest bardzo niska. Podczas karmienia zwykle dochodzi do utraty masy ciała. Powinna Pani jednak pamiętać aby odpowiednio wzbogacić swój jadłospis, gdyż następuje wzrost zapotrzebowania związany z wytwarzaniem mleka oraz należy uzupełnić niedobory powstałe podczas ciąży.

Dieta powinna być bogatsza o ok. 600 kcal w stosunku do zwyczajnego zapotrzebowania energetycznego (w pierwszym półroczu karmienia), natomiast o 500 kcal (w następnych miesiącach).

Powinna Pani spożywać 5 regularnych posiłków w ciągu dnia. Pamiętając o takich produktach jak - mleko i jego przetwory, pełnoziarniste produkty zbożowe, mięso, ryby i przetwory, jaja, warzywa, owoce (w miarę jeśli nie występują u dziecka nietolerancje).

Wartość kaloryczną można zwiększyć przez dodatek do potraw mleka w proszku, olejów roślinnych, zawiesistych sosów, suszonych owoców, orzechów (ostrożnie) i spożywanie produktów mącznych - kluski, pierogi, makarony.
Należy jednak unikać tłustych, smażonych i ciężkostrawnych produktów i wykluczyć potrawy powodujące wzdęcia. Proszę także pamiętać o wypijaniu odpowiednich ilości płynów i ograniczyć używki tj. kawa (lepsza będzie zbożowa lub z dodatkiem dużej ilości mleka).

Po zakończeniu karmienia może Pani zastosować dietę "na przytycie", której opisy znajdzie Pani na stronach
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie-zasady
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie-dla-kobiet
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie-przepisy

Pozdrawiam