Waga w ciąży

W około 22 tyg ciąży byłam na prywatnym USG i tam lekarz powiedział mi, że jestem za gruba. W szpitalu, przy porodzie takie osoby nie są mile traktowane.
Czy mogę jakoś zmienić swoją wagę, biorąc pod uwagę, że teraz jestem w 26 tyg ciąży?
Napiszę jeszcze, że na początku ciąży miałam nadwagę, bo moje BMI wynosiło 27.1, a nadwaga zaczyna się przy 25. Przez cały okres ciąży przytyłam niecałe 3 kg (ważyłam na początku 66.7 a teraz ważę 69.5 przy wzroście 156cm).
Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Uwaga lekarza, że waży Pani za dużo w tej sytuacji była moim zdaniem nie na miejscu. Opowiadanie, że jakoby kobiety z nadwagą są traktowane gorzej w szpitalu też jest nad wyrost i nie prawdziwa.
W czasie ciąży nie należy się odchudzać, dlatego też tym nie powinna Pani się teraz zajmować.
Bardziej zastanawiające jest mały przyrost masy ciała w ciąży - kobiety zazwyczaj przybywają na wadze (w ostatnim tygodniu ciąży) ok. 10-14 kg (powinno się nie więcej niż 16 kg). Kiedyś mówiono, że kobieta powinna jeść więcej,  bo je za dwoje - na szczęście zrewidowano tę opinię - dzisiaj kobieta w ciąży je normalnie.

Problem nadwagi proponuję pozostawić na czas po urodzeniu dziecka, a najlepiej po zakończeniu karmienia piersią.

Proszę być dobrej myśli.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.