Wahania nastroju, myśli samobójcze - czy mogę mieć depresję?

Mam prawie 20 lat, chciałabym się dowiedzieć, czy moje objawy wskazują na depresję czy jestem przemęczona. Od jakiś 2 miesięcy mam dziwne wahania nastrojów - raz się śmieję, a zaraz mam ochotę wybuchnąć płaczem. Wszystko wokoło mnie denerwuje do takiego stopnia, że mam ochotę coś rozszarpać. Czasami nie potrafię wstać z łóżka, wtedy nie muszę jeść ani pić tylko tak leżeć. Od jakiegoś czasu też mam myśli samobójcze, dwa razy już próbowałam sobie podciąć żyły. Proszę o odpowiedz.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!
Trudno za pośrednictwem internetu postawić diagnozę, dlatego proponowałabym, aby udała się Pani do lekarza psychiatry. Opisane przez Panią zachowania mogą być niepokojące, ponieważ pojawiają się myśli i próby samobójcze. Również chwiejność emocjonalna może utrudniać funkcjonowanie, dlatego warto byłoby się zastanowić, co jest powodem takiego samopoczucia.
Proszę pamiętać, że na każdym etapie rozwojowym pojawiają się kryzysy rozwojowe, a Pani jest w wieku, który wymaga podjęcia pewnych decyzji, zastanowienia się co dalej chcę robić w życiu. Proszę się zastanowić co wydarzyło się 2 miesiące temu (od tego czasu wskazuje Pani na objawy) i spróbować przepracować ewentualną przyczynę. Warto również porozmawiać z kimś zaufanym. Jeżeli samopoczucie będzie się utrzymywało i utrudniało funkcjonowanie to proszę rozważyć możliwość wizyty u psychologa.
Pozdrawiam