Wahania nastroju podczas stosowania plastrów antykoncepcyjnych

Witam! Mam problem z wahaniem nastroju, mam niecałe 20 lat, ważę niecałe 50kg. Od około roku stosuję plastry antykoncepcyjne Evra, od miesiąca przeszłam na tabletki Microgynon, bo prosiłam lekarza żeby coś mi zmienił, bo może biorę za "mocne" hormony i opuściłam jeden okres z powodu wakacji za granicą (uzgadniałam z lekarzem) i teraz kontynuuję 3 tygodnie z tabletkami. Moje wahania nastroju zaczęły się niemal od pierwszego plastra, czyli od początku. Jestem bardzo drażliwa, agresywna, krzyczę, płaczę, nie wiem często o co mi chodzi i jeszcze bardziej wzmaga to u mnie poczucie bezsilności i znowu płaczę. Kłócę się z partnerem praktycznie codziennie, zawsze znajdę powód, wystarczy dosłownie chwila, żebym wybuchła. Czasem jest zupełnie na odwrót, przypływ uczuć, tęsknoty. Ostatnio ogólnie źle się czuję, bóle głowy, otępiałość. Myślę teraz o odstawieniu antykoncepcji i zatrzymaniu się na prezerwatywach. Proszę o poradę co mogę zrobić w takiej sytuacji, oprócz spirali i takich rzeczy, wrócić do tabletek? Jeśli tak to jakich i po jakim czasie od przerwy i czy w ogóle warto ją robić? Proszę, bo czuję się kompletnie zagubiona i bezsilna. Ola

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Plastry czy tabletki antykoncepcyjne działają na tej samej zasadzie, wprowadzają do Pani organizmu te same syntetyczne hormony. Substancje te modyfikują Pani gospodarkę hormonalną w bardzo silny sposób - nie dopuszczają do owulacji. Niejako przy okazji mogą wytwarzać pewne efekty uboczne, z których niektóre są nawet korzystne - jak poprawa jakości cery obserwowana przez niektóre kobiety. Inne efekty uboczne mogą być mniej pożądane. Kobiety często doświadczają zmian nastrojów i rozchwiania emocjonalnego czy bólów głowy przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Proszę samodzielnie poszukać informacji o możliwych oraz o najczęstszych skutkach ubocznych tej formy antykoncepcji. Na Pani miejscu odstawiłabym antykoncepcję hormonalną na jakiś czas, nawet po to, żeby stwierdzić, czy owe zmiany nastrojów ustąpią. Jeśli te nieprzyjemne nastroje ustąpią przy niestosowaniu antykoncepcji hormonalnej, to dostanie Pani odpowiedź, czy warto się zabezpieczać tą metodą. Jeśli nie ustąpią, to może to znaczyć, że przyczyna leży gdzie indziej i wedle woli, zawsze będzie Pani mogła do antykoncepcji hormonalnej wrócić. Jeśli nie jest Pani uczulona na lateks, to najmniej inwazyjną formą antykoncepcji będą dla Pani prezerwatywy. Może Pani też zainteresować się obserwacjami śluzu szyjkowego, nauczyć rozpoznawać swoje dni płodne i wtedy przez część cyklu, w fazie lutealnej, uprawiać miłość bez zabezpieczenia. Pozdrawiam serdecznie!