Wahania wagi i spadek masy ciała

Mam problem z wagą. Często mam wahania wagi w granicach 1 kg, ale teraz w ciągu ponad tygodnia moja waga spadła o ponad 3 kg, nie zmieniałem trybu życia, może trochę zmniejszyłem spożycie węglowodanów. z czym może to być związane, proszę o poradę.

Witam
wahania wagi w zakresie kilku procent masy ciała to norma.
Inna waga jest rano, a inna wieczorem (wyższa). Wynika to z ilości pokarmu i napojów spożywanych w ciąg całego dnia. Przy ograniczeniu węglowodanów w diecie, waga rzeczywiście mogła się obniżyć, jeżeli niedobór był znaczący.

Dzień dobry!
Zmniejszenie spożycia węglowodanów może być przyczyną utraty wagi. Warto jednak zgłosić się do lekarza: endokrynolog, w celu zbadania tarczycy oraz do lekarza rodzinnego, aby wysłał na badanie cukru, by wykluczyć cukrzycę.
Pozdrawiam!

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

Z węglowodanami właśnie. Sam sobie Pan tak reguluje czy ktoś Panu to sugeruje? bo jeśli w ogóle jest problem z utrzymaniem wagi to z reguły jest problem z jakimś stanem chorobowym, powinien Pan poszukać pomocy w celu ZDIAGNOZOWANIA tegoż problemu, bez tego ani rusz, to jak psikanie się dezodorantem pod pachami zamiast umycia się ;)

Witam serdecznie,

Wahania wagi są dość normalnym zjawiskiem. W ciągu dnia waga może się zmieniać nawet o 2kg. Jest to związane z tym ile zjemy danego dnia oraz ze zmianami wody metabolicznej zatrzymanej przez organizm.
Jest pora zimowa, więc Pana organizm potrzebuje więcej energii na ogrzanie ciała, więc nie zmniejsza Pan spożycia węglowodanów a wręcz odwrotnie.

Jeżeli nadal będzie Pan obserwował spadki wagi proszę koniecznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu wykonania badań i wykluczenia np anemii.
Jeżeli z badań nic nie wyniknie proszę udać się do dietetyka w celu zbilansowania Pana diety.

W razie dodatkowych pytań proszę pisać lub zapraszam na konsultację dietetyczną
tel. 506225670
Pozdrawiam
Joanna Wasiluk

Witam, prawdopodobnie zbyt restrykcyjnie obniżył Pan spożywanie węglowodanów, w wyniku czego mógł Pan utracic wodę i mięśnie.Wahania wagi w zakresie kilograma to nic strasznego, trzeba tylko pamiętac aby ważyc się z rano po odwiedzeniu łazienki, na czczo, raz w tygodniu, dopiero wtedy można określic czy waga rzeczywiście spada.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam, spadek masy ciała o 5% w krótkim okresie czasu może sugerować chorobę - prosze skontaktować się z lekarzem specjalistą jeżeli waga będzie dalej spadała bez wyrażnych zmian w diecie i stylu życia.