Wakacje z pompą?

Mam 18 lat, cukrzycę typu 1 i od miesiąca pompę insulinową. Moje pytanie - czy z pompą insulinową mogę bez obaw wyjechać na wakacje, np. nad morze czy w góry? Zawsze boję się, że pompa wpadnie mi do wody lub mi zaszkodzi. Cukry są dość wyrównane, zaczynają się uspokajać, więc czy można podjąć ryzyko?

18 LAT ponad rok temu

Oczywiście, jak najbardziej. Ta forma terapii ma być z założenia mniej obciążająca codzienne życie. Nie ma przeciwwskazań do wyjazdów, wycieczek, uprawiania sportów. Proszę tylko zwracać uwagę, jak cukry reagują na aktywność fizyczną i pamiętać o podstawowych zasadach samokontroli. I już. Mam nadzieję, że to pytanie nie jest spowodowane niedostateczną edukacją. Jeżeli odczuwa Pan/i, że nie do końca sobie z tym radzi, proszę o kontakt z edukatorem, przedstawicielem, który pomagał w "założeniu" pompy, lekarzem powadzącym - są to osoby, które pomogą znaleźć rozwiązania problemów. Oczywiście jesteśmy również do dyspozycji.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy