Wał maziowy w kolanie

Dzień dobry. Bolą mnie kolana od dość dawna (kilka lat) ale ostatnio dużo bardziej, szczególnie lewe. BYłam na usg i ortopeda stwierdził wał maziowy w kolanie i chondromalację obu rzepek. Lekarz kazał zrobić rezonans magnetyczny i artroskopię. Nie da się jakoś inaczej pozbyć się bólu? Mam 19 lat i trenuję tenisa stołowego.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Myślę, że niestety bez zaleconych badań i postępowania zabiegowego się nie obejdzie.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, chondromalacja,to inaczej rozmiękanie rzepki. rzepka staje się zbyt miękka, tworzą się ubytki -nie zachowuje sprężystości,twardości i nie pełni funkcji ochronnej w stosunku do tkanki podchrzęstnej oraz kostnej. W przypadkach łagodnych powinna Pani chronić staw kolanowy przed dalszymi urazami i nadmiernymi obciążeniami. Wskazane jest zabezpieczenie kolana stabilizatorem lub łuską gipsową przez kilka tygodni. Istotne znaczenie mają ćwiczenia wzmacniające mięsień czworogłowy uda. Wśród innych metod leczenia wyróżnia się diatermię, lampą sollux oraz stosowanie fal ultradźwiękowych. Uporczywy ból nie poddający się leczeniu zachowawczemu jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Pozdrawiam.