Walka z zaburzeniami lękowo-somatycznymi

Dzień Dobry, Od prawie 5 lat walczę z zaburzeniami lękowo-somatycznymi. Stale przyjmuję leki, ale mam wrażenie, że moje leczenie stanęło w miejscu. Znajomy podsuną mi pomysł żeby udał się do ośrodka/szpitala psychiatrycznego i tam poddał się leczeniu. Miałoby to polegać na pobycie przez 7-14 dni podczas których zostałyby mi dobrane odpowiednie leki oraz cały czas byłbym pod opieką psychiatrów i psychologów. Czy taki pomysł jest dobry? Czo to coś da? Jestem mężczyzną i mam 24 lata.

Dzień dobry,

Podstawową metodą leczenia Pana zaburzeń jest psychoterapia i nie jest możliwe wyleczenie w przeciągu 7-14 dni.
Najlepiej jak znajdzie Pan w swojej okolicy psychoterapeutę i podejmie leczenie w formie ambulatoryjnej. Pomoc może Pan uzyskać w ośrodkach stosujących psychoterapię - w ramach NFZ (np.: Poradnia Leczenia Nerwic) lub prywatnie (np.: Ośrodek Rasztów). W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.

Bardziej polecałabym podjęcie psychoterapii - spotkań z psychologiem, które odbywają się nie w warunkach szpitalnych, lecz są systematyczne (np. raz w tygodniu). Skoro problem trwa od pięciu lat, to jeden tygodniowy pobyt w szpitalu niewiele przyniesie. Systemetyczna psychoterapia jest jak najbardziej wskazana (tym bardziej, że czuje Pan że farmakologia nie przynosi efektów). W przypadku zaburzeń lękowych bardzo dobre efekty przynosi terapia poznawczo-behawioralna. Pozdrawiam