Wazektomia a ryzyko rekanalizacji

jestem 2 lata po wazektomii, czy istnieje jeszcze ryzyko rekanalizacji?

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowny Panie- nie.

Pozdrawiam, Dr n. med. Wojciech Kawiorski, Specjalista Chirurg Ogólny, Chirurg Gastroenterologiczny, Chirurg Onkologiczny, Proktolog.

Nie znam zakresu,przebiegu ani końcowego efektu operacji - nie potrafię więc odpowiedzieć!!! Proszę udać się z tym pytaniem do operatora! zż

Tak. Ale na szczęście bardzo małe.

W zależności od zastosowanej metody zabiegu nawroty zdarzają się częściej lub rzadziej.

Tak zwana "rekanalizacja" nie polega na tym, że dwa przecięte i jakoś "zatkane" końce "rurek", którymi w warunkach prawidłowych plemniki wędrują z "fabryki" do "magazynu" - spotykają się znowu i zrastają.

Zjawisko to ma charakter dynamiczny.

Mężczyzna po wazektomii (najczęściej, choć nie zawsze) wciąż produkuje zdrowe, funkcjonalne plemniki.

Bardzo ruchliwe i w ogromnej liczbie - setek milionów. Każdy z prawidłowych plemników posiada na "czubku" swojej głowy tzw. enzymy akrosomalne (proteolityczne = rozpuszczającej struktury białkowe).

Co to są, te enzymy? Jaka jest ich rola?

Enzymy te mają zdolność rozpuszczania tkanek, tak by plemnik mógł "wywiercić/wypalić" sobie otworek w "skorupce" komórki jajowej, tak zwanej Otoczce Przejrzystej. Enzymy te uwolnione mogą rozpuszczać także inne struktury tkankowe. To po pierwsze.

Po drugie...

dalej czytaj: https://wazektomia.warszawa.pl/czy-po-wazektomii-istnieje-ryzyko-rekanalizacji/

Robert Kulik, lekarz androlog kliniczny, ginekolog

Wazektomia ZdrOva

Https://wazektomia.net.pl

Reszta odpowiedzi: